Higiena zdrowia psychicznego seniora — porady i inspiracje

Higiena zdrowia psychicznego seniora — porady i inspiracje

Opieka nad seniorami to wymagające wyzwanie, które wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji, ale również sporej dawki empatii oraz inteligencji emocjonalnej. W tym artykule postaramy się na chwilę odpocząć od najbardziej prozaicznych kwestii, z jakimi ma do czynienia na co dzień opiekunka seniora i zastanowimy się nad tym, w jaki sposób skutecznie zadbać o dobrostan emocjonalny osoby starszej.

Czynniki determinujące zdrowie psychiczne osoby starszej

Pierwszym aspektem, na jaki na samym początku warto zwrócić szczególną uwagę, jest większa potrzeba poczucia bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku. Z pewnością zauważyła to niejedna doświadczona opiekunka. Niemcy są krajem, w którym liczba osób starszych od wielu lat utrzymuje się na wysokim poziomie, a odmienny profil potrzeb psychicznych seniorów został także dostrzeżony y przez praktykujących psychologów.

Kolejną kwestią, której znaczenie warto podkreślić w higienie psychicznej seniorów, jest szkodliwy wpływ izolacji społecznej. Taki stan przyczynić się może nie tylko do kryzysów emocjonalnych, ale również typowo somatycznych problemów.

Jak dbać o zdrowie psychiczne osoby starszej?

Kompetentna opiekunka seniora powinna zachęcać swoją podopieczną lub podopiecznego do utrzymywania i pielęgnowania bliskich relacji nie tylko z członkami rodziny, ale również przyjaciółmi i koleżankami. Takie podejście nie tylko poprawi stan psychiczny seniora, ale również nada jego życiu większej różnorodności - wszak nawet osoby w podeszłym wieku często przytłoczone są szarą prozą życia. Oczywiście w donie rozwoju cyfrowych technologii nie warto ograniczać się jedynie do osobistych spotkań i telefonicznych konwersacji, ale również w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują współczesne komunikatory i aplikacje internetowe, takie jak na przykład Skype. Bynajmniej wcale nie warto tutaj kierować się popularnymi uprzedzeniami i stereotypami społecznymi związanymi z podejściem seniorów do technologii. Osoby starsze bowiem niejednokrotnie namiętnie interesują się nowinkami technologicznymi.

Terapia zajęciowa jako forma wsparcia psychicznego osób starszych

W utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej seniora warto również skorzystać z dobrodziejstw, jakie implikuje terapia zajęciowa. Ogółem rzecz biorąc, są to wszelkie aktywności w sferze fizycznej, intelektualnej i artystycznej, które inspirują i motywują seniora. O tym, jak one są ważne, wie niejedna doświadczona opiekunka. Niemcy są krajem, w którym wielu seniorów - nawet z powodu czystej nostalgii - powraca do swoich dawnych zamiłowań i pasji. Fakt ten można z powodzeniem wykorzystać w konkretnych formach terapii zajęciowej, na przykład w arteterapii.

Dodaj komentarz