Muzyka filmowa

Muzyka filmowa

Muzyka filmowa jest gatunkiem, po który zazwyczaj nie sięgamy regularnie na co dzień. Dopiero jak obejrzymy film, w którym ścieżka dźwiękowa nas zachwyci, zaczynam jej słuchać niemal bez przerwy. Znacie to uczucie? Jeżeli tak, to zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem - przedstawiamy w nim pokrótce dzieje muzyki filmowej, jej funkcje w filmie i największe dzieła. Udajcie się więc z nami w tę muzyczno-filmową podróż!

Historia muzyki filmowej

Muzyka filmowa to po prostu ścieżka dźwiękowa stworzona specjalnie dla danego filmu. Twrócy filmowi najczęściej sięgają po muzykę współczesną, trochę rzadziej po styl klasyczny i romantyczny.

O początkach tego gatunku możemy mówić już w okresie kina niemego, kiedy to w czasie seansu w kinach grana była muzyka na żywo - zazwyczaj było to samo pianino, chociaż w bardziej ekskluzywnych miejscach zdarzały się i całe orkiestry. Później zaczęto puszczać muzykę z płyt gramofonowych, a ostatecznie muzyka na żywo została wyparta przez pojawienie się filmów z dźwiękiem.

Od 1934 roku ścieżka dźwiękowa w filmie ma również osobną, oscarową kategorię. Obecnie wyróżniamy aż cztery kategorie związane z dźwiękiem: najlepsza pioseka, najlepsza muzyka, najlepszy dzwięk oraz najlepszy montaż dzwięku. Z samą muzyką stricte związane są dwie pierwsze. Tegorocznym laureatem Oscara za najlepszą piosenkę zostało "Shallow" z filmu "Narodziny Gwiazdy", a statuetkę za najlepszą muzykę w filmie otrzymał Ludwig Göransson za "Czarną Panterę". 

Rola muzyki w filmie

Piosenki w filmie mogą pełnić przeróżne funkcje - wszystko tak naprawdę zależy od gatunku filmu i jego tematyki. Dzięki muzyce twórcy mogą lepiej oddać klimat danego miasta, państwa czy okresu historycznego. Często służy też ona pokazaniu emocji bohaterów i, tym samym, wprowadzeniu widza w nastrój konkretnej sytuacji. Muzyka podkreśla rytm zdarzeń, spowalnia albo przyśpiesza akcję. Może stanowić przeciwwagę dla warstwy wizualnej, kontrastować z nią czy ją uzupełniać. Gdy cały film opowiada o muzyce, to staje się ona osobnym bohaterem i główną osią fabuły.

Najlepsze ścieżki dźwiękowe

Jako, że muzyka w filmie może pełnić tyle różnych ról i jej znaczenie w kontekście całego dzieła filmowego bywa odmienne. Zdarza się, że filmowe majstersztyki mają równie imponującą ścieżkę dźwiękową, a innym razem muzyka jest lepsza od samego, niezbyt interesującego filmu.

Są jednak filmy, których ścieżka dźwiękowa zostanie zapamiętana na zawsze i wszyscy ją kojarzą oraz uwielbiają. Takie dzieła z niewątpliwie wybitną muzyką to:

1. “Pulp fiction”

2. “Król lew”

3. “Władca pierścieni”

4. “Whiplash”

5. “Harry Potter”

6. “Begin again”

7. “La La Land”

8. “Narodziny gwiazdy”

10. “Absolwent”

11. “Pulp fiction”

12. “Różowa pantera”

13. “Titanic”

14. “Piraci z Karaibów”

15. “Amelia”

Nie ma, co się dziwić, że z tak dobrą muzyka, wszystkie te filmy stały się hitami. Słusznie zauważył Jimmy Page, że “Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie.”

Dodaj komentarz