Filmy animowane - techniki animacji

Filmy animowane - techniki animacji

Filmy animowane kojarzą się przede wszystkim z jedną osobą: Waltem Disneyem. To on sprawił, że pełnometrażowymi filmami animowanymi zainteresował się cały świat, a wiele klasycznych bajek zyskało pełne rozmachu ekranizacje. Od kilku lat filmy animowane przeżywają wzrost popularności - a to za sprawą takich pozycji jak “Kraina lodu”, “W głowie się nie mieści”, “Jak wytresować smoka” czy “Jak ukraść księżyc” (czyli słynnych Minionków).

Filmy te są jednak warte uwagi nie tylko ze względu na fabułę, ale także ich warstwę techniczną. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje i techniki animacji.

Definicja filmu animowanego

Omawianie sposobów tworzenia filmów animowanych należy zacząć od krótkiego wyjaśnienia, czym one właściwie są. To filmy, których nie uzyskuje się w wyniku prostego rejestrowania aktorów za pomocą kamery, ale poprzez wykorzystanie i “ożywienie” serii zdjęć następujących po sobie. Odbiorcami filmów animowanych są zazwyczaj dzieci, chociaż aktualnie tworzy się wiele animacji, które za pomocą animowanej formy, opowiadają historie skierowane raczej do starszego widzaq. Za przykład niech posłuży polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent", która jest pełnometrażową animacją malarską opowiadającą o życiu oraz twórczości Vincenta van Gogha. 

Podział filmów animowanych 

Filmy animowane dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: animację klasyczną oraz animację komputerową. Współcześnie dominuje ten drugi typ, w ramach którego możemy wyróżnić:

- animację poklatkową - tworzy się ją na podstawie klatek - zdjęć, a przykładem tak zrobionego filmu jest “Król lew”,

- animację 2D - metoda ta podobna jest do animacji poklatkowej z tą różnicą, że konieczne jest wgranie do programu tylko pierwszej i ostatniej klatki, na podstawie których komputer uzupełni całość,

- animację 3D - skomplikowana i złożona metoda animacji, dająca jak najbardziej trójwymiarowy obraz.


Natomiast do metody animacji klasycznej zaliczamy następujące techniki:

- animację rysunkową,

- animację lalkową,

- animację wycinankową,

- animację plastelinową,

- animację materiałów sypkich,

- fotoanimację,

- animację rotoskopową,

- techniki kombinowane i specjalne,

- motion capture.

Pomimo, że są one rzadziej wykorzystywane, to możemy je kojarzyć z wieloma filmami z naszego dzieciństwa - takich jak: “Miś uszatek”, “Plastuś”, “Pingwin Pik-Pok” czy “Colargol”. Niektóre z nich techniką odstają od współczesnej, niesamowicie plastycznej, animacji komputerowej, ale część z nich posiada klimat, który ciężko znaleźć w aktualnie tworzonych bajkach.

 

Dodaj komentarz