Dlaczego warto czytać książki - 10 powodów

Dlaczego warto czytać książki - 10 powodów

Czytelnictwo w Polsce nie ma się dobrze - zgodnie z raportem Biblioteki Narodowej za rok 2017, co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało zaledwie 38% Polaków. Nieczytający zazwyczaj usprawiedliwiają się brakiem czasu czy zmęczeniem. Biorąc jednak pod uwagę korzyści, które niesie czytanie, każdy z nas powinien wprowadzić to zajęcie do stałego programu dnia. Dlaczego?

1. Czytanie to świetna rozrywka

Gdy zagłębiamy się w świat przedstawiony w danej książce, ten realny na moment znika. Solidaryzujemy się wtedy z bohaterami, stawiamy w ich sytuacji, kibicujemy im. Dzięki temu nasze życie staje się ciekawsze, a wolny czas przestaje oznaczać nudne godziny spędzone na przeglądaniu Facebooka.

2. Czytanie stymuluje nasz umysł

Badania udowodniły, że czytanie pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu. Książki niesamowicie rozwijają wyobraźnię, a także ćwiczą naszą pamięć - np. poprzez konieczność zapamiętywania imion bohaterów, miejsc i wątków.

3. Czytanie wzbogaca słownictwo

Czytając książki, poznajemy wiele nowych słów albo inne ich znaczenia oraz uczymy się, jak je wykorzystywać. Poza tym mimowolnie uczymy się ortografii i interpunkcji - jeżeli wiele razy zobaczymy dane słowo napisane przez “ż” a nie “rz”, to następnym razem nasz mózg intuicyjnie wybierze poprawną formę.

4. Czytanie ćwiczy myślenie analityczne

To zaleta dotycząca przede wszystkim kryminałów i zawiłych historii, w których w miarę czytania próbujemy przewidzieć zakończenie. Uczymy się w ten sposób analizować zachowania i sygnały tak, by wysnuć z nich właściwy wniosek.

5. Czytanie poprawia jakość snu

Zamiast niebieskiego światła smartfona czy laptopa, przed snem lepiej zdecydować się na lekturę. Książki wyciszają i uspokajają, w przeciwieństwie np. do oglądania filmów, podczas których jesteśmy narażeni na różnego rodzaju bodźce (dzwięk, czytanie napisów, obraz itd.).

6. Czytanie czyni nas mądrzejszymi

Gdy wybieramy mądre książki, to i nasza wiedza w danym temacie się pogłębia. Często nawet mimochodem dowiadujemy się różnych ciekawostek, którymi możemy zabłysnąć później w towarzystwie.

7. Czytanie może nam pomóc w poprawie zdrowia psychicznego

Na rynku dostępnych jest wiele świetnych poradników specjalistycznych, których tematyką jest depresja, stres, pewność siebie, kompleksy, realizowanie celów, prokastynacja. Oczywistym jest, że nie ze wszystkimi jesteśmy w stanie uporać się za pomocą lektury, ale książki poradnikowe często wpływają na zmianę naszego myślenia i samopoczucia.

8. Czytanie pomaga lepiej pisać

Od samego czytania nie staniemy się wybitnymi pisarzami, ale książki mogą pomóc w poszukiwaniach własnego stylu, zainspirować czy zwrócić uwagę na to, jak pisać wciągająco i w sposób jak najbardziej zrozumiały dla czytelnika.

9. Czytanie sprawia, że jesteśmy seksi

Kojarzycie kampanię z 2011 roku “Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”? Jej sukces tylko podkreśla to, co udowodnili już wcześniej naukowcy: osoba czytająca książki staje się bardziej atrakcyjna w oczach potencjalnego partnera. Ciężko dyskutować z takim argumentem, prawda?

20. Czytanie wpływa na naszą pewność siebie

Gdy dużo czytamy, w towarzystwie zawsze możemy opowiedzieć o ostatnio przeczytanej książce albo pochwalić się wiedzą w ten sposób zdobytą. To sprawia, że czujemy się bardziej śmiali i pewni siebie - bo w końcu mamy, co powiedzieć i nie czujemy się nieciekawi. 

Dodaj komentarz